OVULÁCIA

Ovulácia

Ovulácia nastáva na konci folikulárnej fázy, spravidla v polovici menštruačného cyklu, jej presné načasovanie však závisí od dĺžky folikulárnej fázy.

 

Priebeh ovulácie

Ženská plodnosť v priebehu folikulárnej fázy vzrastá a za plodné obdobie (plodné dni) sa považuje 5 dní pred až jeden deň po ovulácii, pričom najplodnejšími dňami sú jeden deň pred ovuláciou až jeden deň po ovulácii. Životnosť ženského vajíčka po jeho uvoľnení z folikulu vo vaječníku je totiž maximálne 24 hodín a mužské spermie sú v ženskom tele schopné prežiť 3-5 dní.

Ovulácia je odborný termín pre uvoľnenie zrelého vajíčka z vaječníka. Vajíčko postupne dozrieva vo vaječníku, kde je obklopené niekoľkými vrstvami buniek, ktoré vytvárajú váčik (folikul). Vo vnútri váčika je dutinka, ktorá popri vajíčku obsahuje tekutinu. S postupným dozrievaním vajíčka sa vo folikule zvyšuje množstvo tekutiny. Stena buniek folikulu sa tým stenčuje, až nakoniec praskne. Vajíčka dozrievajú v pravidelných cykloch (tzv. ovariálnych cykloch), ktoré trvajú priemerne 28 dní. Celý tento proces je riadený pohlavnými hormónmi.


Len čo hladina estrogénu dosiahne určitú výšku, je to signál pre hypofýzu, že vajíčko je pripravené na uvoľnenie z folikulu. Hypofýza začne vo zvýšenej miere produkovať LH hormón (luteinizačný hormón), ktorý spustí ovuláciu. Folikul praskne, vajíčko sa z neho uvoľní a putuje do vajcovodu, kde je pripravené na oplodnenie spermiou.

Počas každého cyklu spravidla dozreje a uvoľní sa jedno vajíčko, jedenkrát v pravom, po druhýkrát v ľavom vaječníku (ale nemusí to byť pravidlom). V niektorých cykloch sa však nemusí uvoľniť žiadne vajíčko (ide o tzv. anovulačné cykly), alebo môže naopak dôjsť k uvoľneniu väčšieho počtu vajíčok, po oplodnení ktorých vzniknú dvojvaječné dvojčatá.